Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

Pauza Krpálka neovlivnila, v Praze vyhrál turnaj Světového poháru

26. února 2012  19:08
Dvouměsíční pauza zaviněná zraněním Lukáše Krpálka nezbrzdila. Český judista zvítězil v turnaji Světového poháru v Praze, když v kategorii do 100 kg vyhrál všech šest zápasů. Ve finále zdolal mongolského soupeře Temuulena Battulgu, kterému patří 15. místo ve světovém žebříčku.
Lukáš Krpálek (vlevo) porazil Temuulena Battulgu z Mongolska ve finále
Lukáš Krpálek (vlevo) porazil Temuulena Battulgu z Mongolska ve finále kategorie do 100 kg na turnaji Světového poháru. | foto: ČTK

"Chtěl jsem před domácím publikem bojovat a bylo to super. Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát, protože jsem měl pauzu, a jsem rád, že to vyšlo takhle, že jsem tady udělal zlato. Doufám, že to takhle zopakuju na mistrovství Evropy v dubnu nebo na olympiádě," řekl Krpálek, česká medailová naděje pro hry v Londýně.

Bronzový medailista z loňského mistrovství světa Krpálek si připsal šestý triumf v Světovém poháru a do světového žebříčku si připsal 100 bodů, které by mu měly pomoci udržet pozici mezi osmičkou nasazených pro olympijské hry v Londýně.

Lukáš Krpálek ovládl Světový pohár judistů v Praze. Ve své kategorii do 100 kg

Krpálek v Praze uspěl, i když od prosince nezápasil, jelikož se potýkal se zraněním zad, které mu nedovolovalo ani pořádně trénovat.

Do pražského turnaje tak šel téměř bez přípravy, ale před domácím publikem předvedl heroický výkon.

Ve všech zápasech dominoval a vyhrál před časovým limitem na ippon. Nejprve zdolal Švýcara Flavia Orlika, následně Marokánce Mohameda Avídatiho, Bulhara Daniela Dičeva a Estonce Grigoriho Minaskina. V semifinále pak zdolal za 2:46 minuty Rusa Chajbulu Magomedova.

Až ve finále bojoval celých pět minut s Battulgem a porazil ho 3:0. Krpálek si vychutnal ovace zaplněného hlediště a skandování svého jména. S Battulgou si díky výhře vyrovnal bilanci na 2:2.

"Chtěl bych poděkovat publiku, protože bylo suprový. Když nastupoval Čech, tak bylo úžasný, jak všichni tleskali a řvali, a jsem rád, že jsem se jim takhle odvděčil," řekl Krpálek, který měl v hledišti celou rodinu.

Českým reprezentantům se dařilo také v kategorii do 90 kilogramů, kde se hned tři vešli do nejlepší desítky. Michal Horák byl dokonce ve čtvrtfinále, kde ale podlehl Ludoviku Gobertovi z Francie a neuspěl ani v opravách. Výsledkem bylo 7. místo. Těsně za ním skončili na 9. pozici Michal Krpálek a Alexandr Jurečka.

Český národní tým na turnaji dohromady získal zlato, jedno sedmé místo a tři devátá.

 

 

Mistrovství světa seniorů - Paříž 2011


Rozhovor s Lukášem Krpálkem a trenérem Petrem Lacinou:

Lukáš Krpálek - první medaile z mistrovství světa po dvaceti letech


Bronzovou medailí jste asi překonal vlastní očekávání, že?

"Kdyby za mnou někdo přišel před šampionátem a řekl mi, že budu třetí, tak bych tomu nevěřil. Popravdě ani nevím, co na to říct. Je to skvělý pocit. Bylo nádherné vstoupit před tou narvanou halou na stupně vítězů. Kdyby se to povedlo zopakovat, bylo by to nádherné."Co to takhle zopakovat na olympiádě?

"Díky tomuhle bronzu už mám účast na olympiádě stoprocentně jistou. Teď nás čeká velká příprava právě směrem k Londýnu. Věřím, že tam něco podobného zopakuji, ale bude záležet, jak kdo bude připravený. Každopádně mě ale teď budou soupeři brát jinak."  Ten bronz je asi o to cennější, že v cestě stáli dokonce dva bývalí mistři světa a další borci, že?

"Určitě. Bylo to hodně těžké. Už od prvních kol jsme měl silové borce, což člověka hodně vyčerpá. Dal jsem do toho všechno. Porazit takové borce je velmi cenné. Moc děkuji rodině a všem, kteří se podíleli na mé přípravě. Ať už na USK, v Čechách či na Slovensku. Týden před šampionátem jsem byl na Slovensku na memoriálu Zoltána Pálkovácse, kde jsem slíbil, že pro něj získám medaili, když on to už nestihl. Takže tu medaili chci věnovat jemu a jednomu mému kamarádovi z dětství, který také předčasně zemřel."V cestě za medailí jste mimo jiné porazil Gruzínce Žoržolianiho, kterému jste oplatil porážku z mistrovství Evropy.

"Na Evropě mě porazil, protože jsem předtím dostal do hlavy a nebyl jsem na tom dobře. Teď to vyšlo, i když se štěstí. Jednou jsme se totiž sešli ve chvatu, kdy jsme chtěli oba bodovat, povedlo se to jemu. Rozhodčí mu klidně mohli dát ipon, ale rozhodli se pro wazari, protože viděli, že jsem tam byl v chvatu i já. Pak jsem se naštval a snažil se se ho vší silou porazit."Těžké zápasy byly ale už od prvních kol. Jak jste ty souboje viděl?

"Nejprve jsem chytil Kamerunce, který je hodně silový. Šel jsem do toho ale ostře a podařilo se mi ho hodit na hezké osoto a přešel jsem do svého oblíbeného držení a udržel jsem ho. Pak mi tam vylezl Ukrajinec, který je také hodně silový a pere se na stejnou stranu jako já, což je pro mě nevyhovující. Ale popral jsem se s tím a hodil jsem ho na krásný ipon. Mohlo se sice stát, že by mi ho nedali, protože to bylo na hranici s autem, ale začal jsem ještě na žíněnce. Potěšilo mě, že jsem to zvládl tak rychle a ušetřil síly do dalších bojů."To se hodilo hlavně v náročných soubojích s Korejcem Hwang He-tae a Rakovem ve čtvrtfinále, že?

"Oba jsou to velmi zkušení judisté a zápasy s nimi byly hodně těžké. S Hwangem jsem se předtím pral třikrát a on mě dvakrát porazil, takže teď je to dva dva. Těší mě, že jsem ho porazil zvláště na mistrovství světa, kde jde o hodně bodů. Byl to hodně dramatický zápas, kde chvat střídal chvat, ale ipon jsem dal já," dodal. Rakov byl na mě možná až moc zkušený. Přesto jsem se dostal do prodloužení, což mě těší. Už jsem byl ale unavený z toho Korejce. Navíc mě Rakov párkrát přiškrtil a už jsem měl na mále, abych nevzdal."Z tribuny mi přišlo, že Rakov nezápasí úplně férově.

"Je hodně zákeřný a vychcaný. Má hodně dobrý boj o úchop a pořád sebou cuká, což je pro soupeře hodně unavující. On už byl taky před umřením. Škoda. Ale pro mě je hlavní cíl olympiáda, třeba to vyjde tam."

 

 

 

 

2010 Olympiáda mládeže v Singapuru

Judista Pulkrábek získal olympijské zlato

David Pulkrábek prožil olympijský den, na který dlouho nezapomene. Své soupeře ve váze do 55 kg postupně odklízel z cesty, až se mu ve finále postavil Uzbek Muminchujajev. Pulkrábek dotáhl úspěšné tažení turnajem až do konce a po vítězství 10:1 se stal olympijským vítězem. V prvním kole porazil Itala Basileho, pak si poradil s Ukrajincem Atanovem a v boji o finále vyřadil i Španěla Rivadulla.

David Pulkrábek, www.olympic.cz

Foto: Archiv

David Pulkrábek, www.olympic.cz

 

 

2009 Světový pohár

14. června 2009  17:44
Druhý víkend po sobě vyhrál turnaj Světového poháru. Před týdnem triumfoval v Bukurešti, nyní v sobotu dominoval v Tallinu. Je prvním Čechem, kterému se to povedlo. Přesto judista Pavel Petřikov mladší tvrdí: "Pořád to ještě nebylo ono."
Pavel Petřikov, judofoto: MF DNES

Pavel Petřikov, judo

Co přesně?
Hlavně v prvních dvou zápasech jsem se nepral dobře. Po zranění mi chybí zápasová praxe. Ještě mi to nejde, jak bych si představoval. Ale jak říká táta: vyhrát, když to zrovna jde, by uměl každej.

I když to podle vás nebyl ideální výkon, vyhrál jste druhý týden po sobě. Bylo těžší vyhrát teď v sobotu, nebo před týdnem?
Asi teď, přeci jen jsem musel dva týdny po sobě shazovat čtyři nebo pět kilo. Navíc jsem se musel v týdnu věnovat i zkouškám na vysoké škole, po psychické stránce to bylo dost složité.

 

Pavel Petřikov

Profil

Narozen: 20. června 1986
Hmotnostní kategorie: do 60 kg
Klub: PSK Judo Hradec Králové
Přezdívka: Páča
Úspěchy: vítěz Světového poháru v Tallinnu, Bukurešti (oba 2009) a Rotterdamu (2006), mistr Evropy do 23 let (2008), účastník olympijských her (2008)
Zajímavost: Jeho otec Pavel Petřikov starší je stříbrným medailistou z mistrovství světa 1981.

Víte, že jste první Čech, který dokázal vyhrát dva turnaje Světového poháru po sobě?
Opravdu? To mi ještě nikdo neřekl. Je to zajímavé, příjemné, ale to je tak všechno. Tahle statistika nic neřeší.

Nelitujete, že mistrovství světa je až za dva měsíce? Jste ve formě...
Tak to vůbec ne! Jsem docela rozlámanej, už se těším na trochu volnější dny. Mám čas pořádně natrénovat, cítím, že mi chybí zápasová příprava.

Už máte vůbec plán na následující dva měsíce?
Teď bych měl mít od juda týden volno. Místo toho budu na tenisovém kurzu. Pak mě čeká pár dní na soustředění ve Slovinsku, potom v Bělorusku. Také mám v plánu nějaké tréninkové kempy v Česku. Je toho dost, moc volna mít nebudu.

Volá vám teď víc novinářů?
Ani ne. Akorát v pondělí půjdu na hodinové živé vysílání do rádia. Uvidíme, jak to zvládnu.